Magna Moravia

O nás

Skupinu založili v roce 1999 bývalí členové skupiny HŠ Moravští Rytíři

Sdružení přátel historie Magna Moravia se už více jak deset let aktivně věnuje vojenské historii, zejména rekonstrukci bitev z období 17. století. V letech 1618 až 1648 probíhalo v celé Evropě velké množství válek většího či menšího rozsahu, které se však postupně slily ve válku jedinou. Tato válka je nazývaná válka Třicetiletá. Proč jsme si vybrali zrovna toto období? Protože máme díky němu široké pole působnosti, které se neomezuje pouze na Českou republiku. Máme také možnost spolupráce se skupinami stejného nebo podobného zaměření.

Johan Gustafsson Banér

Johan Gustafsson Banér se narodil 23.června 1596 ve švédském Djurshlomu a zemřel 10. května 1641 v Halberstadtu. Byl jedním z nejznámějších švédských vojevůdců, do Evropy přišel r. 1631 jako jeden z nižších velitelů krále Gustava II. Adolfa. Proslul jako nejkrutější švédský velitel Třicetileté války. Nelze mu však upřít jeho velitelské schopnosti, které se projevily r. 1636 v bitvě u Wittstocku. V době, kdy byl vrchním velitelem švédských vojsk, vytvořil z veteránů červeného pluku, jenž byl rozprášen u Lützenu r. 1632, svou osobní gardu.

Náš plukovní prapor

Je na něm vyobrazena palma, neboť palma je strom, který se dokáže, stejně jako my, uchytit i ve velice těžkých podmínkách. Latinský nápis „Sub pondere cresco“ znamená „pod tíhou rostu“ a je naším heslem.

Druhý plukovní praporPila Drábek Petrov nad Desnou
Copyright © 2019 Sdružení přátel historie MAGNA MORAVIA, Created by Vitis & SueLin - design